IHF-workshop
Beteendeförändring i fokus - från insikt till handling - workshop under ledning av Liv Nilhede.
IHF är en metod som tror på att förändring uppstår när familjer börjar göra på nya sätt. Detta kräver ofta ett strukturerat arbete från behandlingsteamet med konkreta interventioner. IHF har den stora glädjen att bjuda in till en inspirerande workshop där vi går från teori till praktik under ledning av Liv Nilhede, tidigare metodgarant för IHF.
Hur kan vi arbeta med beteendeförändring?
Under dagen får du:
Fördjupande föreläsning – lär dig mer om de teoretiska grunderna bakom ett av de mest centrala inslagen i IHF.
Öva i praktiken – få tips på interventioner utifrån din roll och träna på konkreta tekniker för att kunna skapa beteendeförändring .
Ställ dina frågor och nätverka – En chans att få feedback på ditt arbete och utbyta erfarenheter med andra IHF-team.
Anmälan
Platserna är begränsade – säkra din plats redan idag!
Om du anmäler dig innan 30/8 så ingår en plats på IHF-dagen 25/11 (värde 600.-).
Varmt välkommen till en dag fylld av insikter, inspiration och praktiska verktyg!
Om Liv Nilhede
Liv Nilhede är tidigare metodgarant för IHF och har stor kompetens när det kommer till beteendeförändrande behandlingsarbete. Liv är socionom, leg. psykoterapeut och handledare i psykoterapi (KBT). Med lång erfarenhet av behandling, utbildning och metodutveckling har hon varit en drivande kraft i att utveckla IHF och för att stärka familjer och förbättra situationen för utsatta familjer.
Liv är en uppskattad föreläsare och handledare, känd för sitt engagerande sätt att förmedla både teori och praktik. Under denna workshop får du en unik chans att ta del av hennes expertis där djup terapeutisk kunskap får kombineras med specifika utmaningar i IHF.
Information
- Datum
- 24 november
- Tid
- 13.00-17.00
- Stad
- Stockholm
- Plats
- Saturnus konferens, Stockholm
- Pris
- 1900:-