1. Start
  2. Nyheter
  3. “Jag vill bara ge allt för mina fans”

“Jag vill bara ge allt för mina fans”

Funkisfestivalen gav Johan chansen att sjunga inför publik. Snart är det dags igen, i regionfinalen. Till vardags går han på Humanas dagliga verksamhet i Täby.

Johan blir intervjuad av tidningen.
Johan blir intervjuad av tidningen.

Funkisfestivalen gav Johan chansen att sjunga inför publik. Snart är det dags igen, i regionfinalen. Till vardags går han på Humanas dagliga verksamhet i Täby.
- Musiken ger mig energi och glädje, säger Johan, som går i daglig verksamhet hos Humana i Täby. Han är redan en vinnare i Funkisfestivalen, i Täby. Efter segern lokalt är det snart dags för regional final.

Funkisfestivalen är en melodifestival för personer inom LSS personkrets 1. Sedan 2011 har föreningen anordnat musiktävlingar runtom i landet. Johan i Täby svarar på våra frågor om festivalvinsten, och musiken.

Hur kändes det i hjärtat när du fick veta att du vunnit?
- Det var helt sjukt. Helt galet. Jag fick en sån chock och visste inte vad jag skulle göra. Jag hoppade och skrek ut min glädje. Och grät lite tårar, det var så järnvägarns mäktigt vinna.

Din låt handlar om att kämpa för frihet – berätta vad den betyder för dig?
- Allting, allting! Jag kämpar för frihet och för min glöd. Låten jag sjöng betyder allt för mig. Det är en av mina favoriter.

Hur kul ska det bli att få stå på scenen i regionsfinalen och visa alla vad du kan en gång till?
- Ja det kommer bli sjukt alltså. Jag bara längtar och längtar. För jag är en sån snubbe som vill uppträda för folket och det kommer att bli mäktigt.

Vad är det bästa med att höra när alla i publiken klappar händerna och hejar på just dig?
- Det är roligt tycker jag. Det är jätteroligt. Jag har ju fans här som känner igen mig och tycker om mig.

Vad är det allra roligaste med att vara en av artisterna i Funkisfestivalen?
- Det är så att jag där får min energi och min glädje. Jag vill ju bara ge mitt allt för mina fans. Att vara en artist är allt. Jag är bara en sån kille som vill alla väl.